WWS płynący z doświadczenia, czyli siła jest początkiem słabości

Posłuchaj podcastu:

Być może tytuł tego artykułu kogoś dziwi, więc już spieszę z wyjaśnieniem. Istnieje powiedzenie "Pycha kroczy przed upadkiem", chociaż ja wolę wersję "siła jest początkiem słabości". Dziś więc opowiem o tym, jak lata doświadczenia zawodowego mogą się obrócić przeciwko nam.

Doświadczenie zawodowe a zmieniający się świat

W pracy z osobami doświadczonymi, z sukcesami, z wiedzą, często można spotkać się z sytuacją, w których ich siła jest czynnikiem powodującym upadek. Są to osoby żyjące wg zasady 4W: "Wiem Wszystko, Widziałem Wszystko". Ich doświadczenie i wiedza niosą zagrożenie, które nazywam WWS: Wysoki Wskaźnik Samozajebistości.

Nie jest on jednoznaczny z wysokim poczuciem własnej wartości, ponieważ wysokie poczucie własnej wartości pozostawia miejsce na zdrowy krytycyzm wobec siebie. WWS takiego miejsca nie pozostawia. Osoby z WWS nie przyjmują do wiadomości, że świat się zmienia, że ich całe doświadczenie zawodowe jest zanurzone w zupełnie nowej rzeczywistości.

Zmieniają się ludzie, trendy, mentalność, metody pracy. To, co działało 15 lat temu nie zawsze działa dzisiaj. Jeśli tak samo wykonywana praca przestaje przynosić sukcesy, dobrze jest zweryfikować ją i skonfrontować swoje nawyki z rzeczywistością, zamiast obwiniać o niepowodzenia świat wokół.

Negatywne skutki WWS

Osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenia zawodowego, a jednocześnie dotyka je WWS, często mają w organizacji opinię tych, którzy kiedyś byli dobrzy, ale teraz nie są już przydatni.

Doświadczenie i wiedza są wielkim atutem i siłą, tylko wtedy jeśli zdajemy sobie sprawę z własnych ograniczeń i zmian wokoło. Bez tego, patrząc tylko na siebie i swoją wiedzę, poniesiemy przykre konsekwencje. Takim osobom grozi łatka dinozaura z poprzedniej epoki, wypalonego i nieskutecznego w nowych czasach, którego opis doświadczenia zawodowego, nawet najbardziej szczegółowy, nie jest w ostatnich latach imponujący.

Co gorsza: skutkiem takiej sytuacji jest demotywacja (bo nie widzimy efektów pracy) oraz brak rozwoju (ponieważ takie osoby twierdzą, że to ze światem jest problem). Może to skutkować depresją, utratą pracy albo stanowiska.

Świadomość doświadczenia zawodowego i własnych ograniczeń

Tego nikt nie załatwi za Ciebie ani za mnie. Warto raz na jakiś czas popatrzeć w lustro i porozmawiać z samym sobą. Masz doświadczenie i umiejętności? Tak, ale nie jesteś jedyną osobą, która je ma. Masz wiedzę? Tak, ale inni też ją mają, niektórzy jeszcze większą i bardziej przystającą do współczesności.

Polecam proste ćwiczenie: wypisz swoje mocne strony, nazwij je, a na końcu "przegnij" je, czyli określ, co oznacza ich nadużywanie, w jaki sposób silne strony mogą stać się słabością. Np. wysoka decyzyjność może przejść w mikrozarządzanie i ograniczanie podwładnych.

Pozwala to zobaczyć zagrożenie, a jednocześnie w organizacji zbudujesz wizerunek siebie jako osoby umiejącej się dostosować do zmian, zwiększysz komfort pracy własny i współpracowników oraz poprawisz swoje relacje.

Jeśli jesteś w sytuacji WWS być może to wypierasz i myślisz, że ten artykuł nie jest dla Ciebie, ale wykonanie powyższego ćwiczenia pozwoli Ci szczerze spojrzeć na siebie.

Jeśli zainteresował Cię artykuł, zapraszam też do wysłuchania mojego podcastu, w którym usłyszysz na ten temat więcej.

Zobacz także:

Podsumowanie podcastu
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone.

{"email":"Nieprawidłowy adres e-mail","url":"Nieprawidłowy adres www","required":"Wypełnij wymagane pola"}
Success message!
Warning message!
Error message!