Dobre przygotowanie, fatalna prezentacja. Co poszło nie tak i jak to zmienić?

Posłuchaj podcastu:

Dzisiaj przyjrzę się prezentacjom a konkretnie temu, dlaczego dobre przygotowanie się do prezentacji nie oznacza dobrej prezentacji. Paradoksalnie, wiedza ekspercka może być przeszkodą w przygotowaniu takowej. Co zrobić, żeby tak nie było?

Dlaczego moja prezentacja jest zła? Jestem ekspertem!

Jesteś ekspertem, masz wiedzę, którą chcesz się podzielić. Dlaczego więc zdarza się, że Twoja prezentacja jest zła, słuchaczom chce się spać już po jednym slajdzie? Przecież przeprowadzasz za każdym razem analizę audytorium i dobrze wiesz, do kogo chcesz trafić. Tylko wiele osób... bardzo często zapomina o wnioskach z tej analizy, albo, co gorsze, lekceważy te wnioski. Bo z pozycji eksperta uważają, że wiedzą lepiej, czego powinni wysłuchać inni.

"Wiem lepiej"

Podejście "wiem lepiej" to wróg tworzenia prezentacji. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas eksperckiego wystąpienia przed laikami?

  1. Podawanie zbyt dużej liczby szczegółów. Ekspertowi wydawać się może, że są ciekawe i przydatne, dla laika mogą nic nie wnosić do głównego tematu prezentacji.
  2. Nieuświadomiona kompetencja. Ekspert wie tak dobrze, że nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno ekspercka jest jego wiedza. Robi więc skróty myślowe, przeskoki, pomija niektóre informacje, przez co traci uwagę odbiorców, ponieważ przestają za nim nadążać.
  3. Poczucie wyższości, podejście "wiem lepiej, co inni powinni chcieć wiedzieć" połączone z poczuciem misji, by publiczność szybko przyswoiła wiedzę.

Dobra prezentacja

Jeśli już przeprowadziłeś analizę audytorium, to warto zadbać o szacunek do własnej pracy i wziąć wyniki analizy pod uwagę. Przygotowanie analizy po to, by stwierdzić za chwilę, że i tak przygotujemy prezentację według tego, co się nam wydaje, to strata czasu - i na analizę, i na prezentację.

Żeby sprawdzić, że dobrze interpretujesz analizę, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tzw. pętli sprawdzającej. Podczas tworzenia prezentacji wracaj do wyciągniętych chwilę wcześniej wniosków i sprawdzaj, czy informacje z prezentacji zgadzają się z nimi. Jeśli okaże się, że dane z prezentacji nie pasują do wniosków z analizy, to znaczy, że prezentację należy poprawić.

Co możesz zyskać stosując te rady? Wizerunek człowieka, który dba o swoich słuchaczy i twardo stąpa po ziemi; większą skuteczność swojej pracy; mniejszy stres.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak tworzyć dobre i skuteczne prezentacje, zapraszam do swojego podcastu na ten temat.

Zobacz także:

Podsumowanie podcastu
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone.

{"email":"Nieprawidłowy adres e-mail","url":"Nieprawidłowy adres www","required":"Wypełnij wymagane pola"}
Success message!
Warning message!
Error message!