Posłuchaj podcastu:
Prawdopodobnie spotkała Cię kiedyś taka sytuacja: przygotowujesz prezentację, chcesz wyjaśnić wszystko jak najlepiej. Efekt: prezentacja na kilkadziesiąt slajdów i znudzeni słuchacze, którzy przez natłok informacji przestają je przetwarzać. Dzisiaj powiem Ci, jak zaradzić takim sytuacjom i jak tworzyć dobre prezentację, chociaż "odchudzone"
Jak zrobić skuteczną prezentację? Krok pierwszy
Mniej znaczy więcej - ta złota zasada ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, pomoże Ci także zrobić dobrą prezentację i zainteresować nią odbiorców. Zanim zabierzesz się do pracy, przemyśl najważniejsze kwestie:
- Kim jest Twoja publiczność?
- Jaki jest cel prezentacji z punktu widzenia audytorium?
- Dlaczego ludzie mają Cię słuchać?
Jednym słowem, nie skupiaj się tylko na tym, co chcesz przekazać od siebie, ale na tym, co mają zyskać słuchacze po obejrzeniu prezentacji, jakie wiadomości są dla nich przydatne. Dzięki takiemu spojrzeniu łatwiej Ci będzie wybrać najważniejsze punkty prezentacji i skupić się na nich.
Dobra prezentacja - krótka prezentacja
Prezentacja multimedialna nie jest jedynym sposobem, w jaki możesz przekazać wiedzę słuchaczom. Dobrą prezentację można wesprzeć dodatkowymi materiałami, które będą stanowić rozszerzenie wiedzy przekazanej podczas wystąpienia. W ten sposób nie przeciążysz audytorium podczas prezentacji, a jednocześnie zadbasz o tych, którzy chcą nauczyć się więcej.
Żeby słuchacze zajrzeli do materiałów i wiedzieli, jak z nich korzystać, potrzebne jest przekazanie im konkretnych informacji podczas prezentowania slajdów. Np. podczas omawiania jakiejś sprawy, informujesz publiczność, że pomijasz szczegóły w prezentacji, ale zainteresowani mogą przeczytać więcej na stronie 6. materiałów, które wyślesz mailem/umieścisz w chmurze. Warto też wspomnieć, jakie korzyści przyniesie zapoznanie się z dodatkowymi materiałami, jaką wiedzę można z nich czerpać. Takie podejście jest ważne, jeśli dodatkowe materiały mają być wartościowe i wykorzystywane po wystąpieniu.
Dodatkowe korzyści ze skróconej prezentacji
Już wiadomo, że dobra prezentacja nie może przytłoczyć słuchaczy nadmiarem informacji. Ale jej skrócenie przyniesie dodatkowe korzyści - obniżasz swój własny stres. Nie musisz skupiać się na dziesiątkach detali i upewniać, że każdy z nich został zrozumiany, możesz mówić swobodniej. Plan prezentacji będzie krótszy, więc łatwiej będzie ułożyć całe wystąpienie. Co jeszcze dobrego przyniesie odchudzenie prezentacji? Część słuchaczy nie zniechęci się zbytnim wchodzeniem w szczegóły i łatwiej odnajdzie w tym co mówisz coś wartościowego dla siebie.
Jeśli zależy Ci na tym, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcam Cię do wysłuchania najnowszego podcastu Sense Making.