Pracownik zostaje menedżerem – jak sobie z tym poradzić?

Posłuchaj podcastu:

Może się wydawać, że awans członka danego zespołu na menedżera tego zespołu będzie świetnym pomysłem, prostym w realizacji. Jednak przyjęcie roli menedżera we własnym zespole jest trudne. Dzisiaj opowiem o tym, jakie błędy najczęściej popełniają przełożeni w takich wypadkach i jak tych błędów uniknąć.

Nowa rola w starym miejscu pracy

Jakie ryzyko niesie ze sobą awans członka zespołu na menedżera?

1) Awans na menedżera wiąże się z podjęciem nowego zawodu, z czego często nie zdajemy sobie sprawy - wymaga przyswojenia nowej wiedzy, nowych umiejętności: menedżer przestaje być kolegą z pracy, musi delegować zadania, zarządzać zespołem. Dawni koledzy stają się podwładnymi i mogą uznać, że nowy menedżer się wymądrza i wywyższa, kiedy on tylko wykonuje obowiązki.

2) W takich sytuacjach często brak określenia roli menedżera ze strony jego przełożonych. Brak właściwego określenia zakresu nowych obowiązków. Często wynika to z nieuświadomionej kompetencji, o której niedawno wspominałem.

3) Brak systemowego i operacyjnego wsparcia, w zamian za to podejście "jakoś dasz radę".

Jak pomóc menedżerowi w nowej roli?

Jak sobie poradzić z wyżej wymienionymi zagrożeniami i uniknąć błędów, o których mowa?

1) Uświadom pracownikowi, że wchodzi w nową rolę, nawet jeśli zostaje "tylko" team leaderem. Porozmawiaj z nim, sprawdź, czy rozumie ją we właściwy sposób.

2) Dopracujcie obszary nowych odpowiedzialności. Nie uznawaj żadnego aspektu za oczywisty, za coś, o czym nie warto mówić. Nowy menedżer może nawet nie wiedzieć, o co ma zapytać, o jakim zakresie w ogóle mowa.

3) Wprowadź nowego menedżera w zespół budując jego autorytet, uwzględniając zwłaszcza osoby, które są zazdrosne o awans. Częsty błąd, jaki popełnia się w takiej sytuacji to przedstawienie nowego menedżera i jednoczesna informacja, że z problemami wciąż można zwracać się do kogoś innego. To na starcie ujmuje mu autorytetu.

4) Dawaj systematyczne wsparcie i feedback na temat tego, jak nowy menedżer radzi sobie w zarządzaniu zespołem, pomagaj mu utrzymać dobre relacje z pracownikami.

Kilka kroków do sukcesu

Trzymając się tych metod faktycznie wprowadzisz menedżera w nową rolę. Żeby ją właściwie spełniał, żeby odciążył Ciebie i innych menedżerów wyższego szczebla, najpierw potrzebuje Twojego czasu i uwagi. Nic nie stanie się samo. Jeśli wprowadzisz go na stanowisko właściwie za jakiś czas będzie on naprawdę faktycznie samodzielnym menedżerem, będzie posiadał autorytet i podniesie efektywność pracy.

Więcej na ten temat dowiesz się z nowego odcinka podcastu SenseMaking - zapraszam do wysłuchania!

Zobacz także:

Podsumowanie podcastu
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone.

{"email":"Nieprawidłowy adres e-mail","url":"Nieprawidłowy adres www","required":"Wypełnij wymagane pola"}
Success message!
Warning message!
Error message!