Praca online – nasze trzecie środowisko

Posłuchaj podcastu:

Dlaczego niektórzy wciąż nie mogą przyzwyczaić się do pracy online, skoro od lat jest dla wielu z nas codziennością? Czas wziąć tego byka za rogi i przestać traktować środowisko online jak prowizorkę, a zacząć jak zwyczajną część współczesnego rynku pracy.

Praca online a praca zdalna

Dla wielu termin praca online jest synonimem pracy zdalnej, a to jest nieprawda. Przecież praca stacjonarna to też w dużej mierze online! Praca online to nie jest wypełnianie ankiet, prowadzenie sklepu internetowego, wprowadzanie danych, pisanie tekstów na strony, czy inne zajęcia stereotypowo kojarzące się z tym określeniem. 

Online to po prostu trzecie środowisko pracy, obok zdalnej i biurowej, które wymaga od nas takich samych właściwych ustawień jak praca biurowa i praca zdalna.

Tak jak jesteśmy przygotowani do pracy biurowej, do pracy zdalnej, tak musimy przygotować się do pracy online i zgrać ją z pozostałymi elementami. O co dokładnie chodzi?

Mowa ciała na spotkaniu online

Pomyśl o biurku, przy którym pracujesz. Masz doświadczenie, wiesz, jak w teorii powinno wyglądać. Wygodne krzesło, podstawka pod myszkę, dobrze dobrana klawiatura. Włączasz spotkanie online i co? 

Najczęściej komputer jest za nisko, co sprawia kamerka ucina Ci głowę albo łapie taki kadr, że w ogóle jesteś do siebie niepodobny - np. z całej twarzy mocno wyróżnia się szczęka. Pozostali uczestnicy spotkania mogą Cię odbierać przez to jako osobę arogancką, sabotującą ich pomysły. Z drugiej strony, w przypadku, w którym korzystasz z kamery umieszczonej na monitorze, możesz być nagrywany z góry, co też wygląda źle.

Jeszcze inna sytuacja - kiedy kamera nie łapie barków i Twoja głowa wygląda, jakby lewitowała w powietrzu. Utrudnia to pozostałym uczestnikom spotkania interpretację Twoich słów, psuje mowę ciała. Wystarczy, że obracasz się na krześle, a wyglądasz, jakbyś kręcił głową i zaprzeczał.

Dlaczego praca online Cię męczy?

Też czasem czujesz się bardziej zmęczony po godzinie na Teamsach niż po trzech godzinach w sali konferencyjnej? To również kwestia złego przygotowania środowiska do pracy online, tym razem po stronie osób, z którymi masz spotkanie. 

Po pierwsze: źle skadrowane tła u uczestników spotkania. Brak pionowych i poziomych linii, jakby wszystko miało się za chwilę zawalić. U jednego rozmówcy wisi krzywa półka, u innego firanki zamiast pionowo układają się po skosie.

Nasz mózg podczas takiej godzinnej rozmowy dostaje obraz świata, do którego wizji nie jest przyzwyczajony i nawet jeśli nie myślimy o krzywej półce w tle, to głowa intensywnie przetwarza jej obraz. Dodajmy od tego fatalne tła dostępne w programach do spotkań online - rozmyte, niewyraźne, wycinające i zniekształcające osoby z którymi rozmawiamy.

Do tego wszystkiego nie zapominajmy o rękach, które w spotkaniu na żywo służą gestykulacji i są kolejnym elementem komunikacji niewerbalnej. W trakcie spotkania online, jeśli trzymamy ręce na podłokietnikach, nasze ciało próbuje gestykulować innymi częściami. Daje to efekt tańczącej głowy.

Jak przygotować sobie środowisko do pracy online?

Mało kto z nas może sobie pozwolić na osobny pokój tylko do pracy online, więc środowisko do tego typu pracy musimy przygotować z głową. Na co zwrócić uwagę, żeby dobrze rozpocząć pracę w przyjaznym środowisku?

1. Wysokość monitora.

Laptop powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości, żeby kamera znajdowała się na wysokości oczu. Nie musisz inwestować w podkładki, możesz użyć grubej książki albo pudełka po butach. 

2. Ustawienie klapy monitora

Klapa powinna znajdować się w pionie albo lekko przechylać się w Twoją stronę - za punkt odniesienia niech posłużą piony i poziomy, które widać w tle - framugi, półki, parapety. Muszą wyglądać naturalnie, linie muszą układać się prawidłowo.

3. Spotkania na stojąco

W realu zdarzają się spotkania odbywane na stojąco i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odbywać je online. Wtedy zamiast pudełka postaw na biurku krzesło. Dzięki temu kamera dobrze złapie kadr i “uwolni” Twoje ręce. Taka pozycja będzie pomocna np. podczas prezentacji czy prowadzenia szkolenia.

4. Wyciszenie

Dla komfortu własnego i rozmówców dobrze jest dołożyć starań do tego, by zlikwidować pogłos. Można położyć koc lub ręcznik za mikrofonem.

5. Prosty kręgosłup

Ile razy niemal leżałeś przed kamerą podczas pracy online? No właśnie. Próbując dobrze wypaść przed kamerą łatwo się wykrzywiamy, a kręgosłup cierpi. W dodatku wygląda to nieprofesjonalnie. Przygotuj swoje miejsce pracy tak, by móc siedzieć prosto.

6. Sprzęt

Nie pomogą żadne triki, jeśli kamera, której używasz jest złej jakości i daje fatalny obraz. Warto zainwestować w porządną. Będziesz nie tylko lepiej widziany przez klientów i współpracowników, ale także otrzymasz większe szanse na to, by czuć się lepiej.

7. Oświetlenie

Światło ma ogromne znaczenie. Dobrze ustawione oświetlenie sprawi, że obraz będzie jakościowo o wiele lepszy. Niekoniecznie musisz inwestować w drogie, specjalistyczne sprzęty, ale zadbaj o to, by mieć jakiś punkt świetlny przed sobą, za kamerą.

Co da Ci dobre przygotowanie do pracy online?

Te drobne wydawałoby się rzeczy mają ogromny wpływ na samopoczucie. Często tego nie doceniamy, ale mając przekonanie, że dobrze wyglądamy, czujemy się dobrze ze sobą, komfortowo, a to z kolei przekłada się naszą pewność siebie i tym samym naszą skuteczność.

Co więcej, a jest to szalenie istotne, poprawia się czytelność i wiarygodność naszych komunikatów, także tych niewerbalnych. Przez to nasza skuteczność w komunikacji jest wyższa, jesteśmy lepiej odbierani i rozumiani przez naszych rozmówców.

Dla wielu osób duże znaczenie ma także gestykulacja w trakcie wypowiedzi. Siedząc na krześle, łokcie opierając na podłokietnikach, czują, że są skrępowani, a ich ruchy wyglądają nienaturalnie. Przyjmując pozycję stojącą pozbywasz się tego problemu.

Dobra jakość komunikacji online zmniejsza także zmęczenie u wszystkich uczestników spotkania. W końcu mogą się oni skoncentrować na merytorycznej treści spotkania, nie przetwarzając w tle szczegółów zaburzających odbiór.

Zapomnij więc o prowizorce, wykonaj tych kilka zmian, które proponuję, a jestem przekonany, że docenisz jakość, którą ze sobą wnoszą i nie wrócisz już do starych nawyków.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone.

{"email":"Nieprawidłowy adres e-mail","url":"Nieprawidłowy adres www","required":"Wypełnij wymagane pola"}
Success message!
Warning message!
Error message!