Posłuchaj podcastu:
Czy zdarzyło Ci się przerobić kiedyś starą prezentację, żeby omówić nowy temat, ale podobny to tego omawianego już kiedyś? Być może zrobiłeś to z braku czasu albo po prostu wydawało się to dobrym pomysłem. Tylko, że to nie jest dobry pomysł, chociaż starą prezentację możesz jeszcze wykorzystać. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.
Przeróbka starej prezentacji - lepiej tego nie rób
Może się wydawać, że przerobienie starej prezentacji, jeśli omawiamy podobny temat, do dobry pomysł, jest jednak odwrotnie - to nie ma prawa się udać. Jeśli prezentacja wymaga zmian, to znaczy, że zmieniła się sytuacja, dane, słuchacze, cele. Inaczej stara prezentacja nadawałaby się do ponownego wykorzystania.
Ponadto nasz mózg lubi drogę na skróty. Jeśli zaczniesz pracować na starych slajdach, trudno będzie Ci wymyślić nowe schematy. Wykorzystasz stare i nawet jeśli zmienisz niektóre dane, to wciąż będzie stara prezentacja.
Jak przygotować nową prezentację?
Żeby niepotrzebnie nie sugerować się starymi schematami, zacznij od nowej analizy sytuacji. Nie otwieraj w ogóle starej prezentacji, ale z kartką i długopisem spisz wszystko od nowa. Kim są Twoi słuchacze? Czego od ciebie oczekują? Jaki jest cel Twojej prezentacji?
Oprócz analizy audytorium warto ponownie przemyśleć ideę prezentacji, jej strukturę, wygląd. Kiedy masz już obraz tego co, jak i komu chcesz zaprezentować, możesz zajrzeć do starej prezentacji i potraktować ją jak zbiór półproduktów.
Nowa koncepcja, stara prezentacja
Kiedy masz już utworzoną nową koncepcję, możesz otworzyć starą prezentację i wykorzystać niektóre z jej elementów. Zacznij od usunięcia slajdów, które do nowej koncepcji i wynikającej z niej struktury nie pasują, nawet jeśli są ładne i kiedyś ich stworzenie zajęło dużo czasu.
Może się zdarzyć, że podczas przeglądania starej prezentacji przypomnisz sobie o jakimś slajdzie i uznasz, że jednak pasuje do nowej koncepcji. Wtedy trzeba wszystko jeszcze raz całościowo przemyśleć. Ważne jest to, by nie naginać nowej koncepcji żeby zostawić kilka starych slajdów, ponieważ wtedy cała wykonana wcześniej praca minie się z celem.
Być może wydaje Ci się, że takie rozwiązanie jest bardziej czasochłonne i łatwiej jest zrobić ze starej prezentacji templatkę dla nowej, jednak wbrew pozorom może być inaczej - czasem łatwiej postawić coś od nowa, niż przerabiać. Dlatego dzięki tej metodzie możesz zyskać czas, a na pewno zyskasz dobrą prezentację!
Po więcej wiedzy na temat tworzenia prezentacji zapraszam do podcastu SenseMaking.